• Stefanie Powers przyszła na świat jako Stefania Zofia Federkiewicz
  • W wieku 16 lat podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Pictures
  • Największą popularność przyniosła jej seria "Hart to Hart"
  • Miłością jej życia był bożyszcze kobiet William Holden, który przez większość dorosłego życia zmagał się z alkoholizmem

Stefanie Powers, a właściwie Stefania Zofia Federkiewicz, przyszła na świat 2 listopada 1942 r. w Hollywood. Jej dziadkowie pochodzili z Polski, ale matka urodziła się już w Stanach Zjednoczonych. Ojciec był Żydem z Europy Wschodniej. Późniejsza gwiazda telewizji nie utrzymywała z nim jednak bliskich kontaktów — rodzice szybko się rozstali, a matka ponownie wyszła za mąż, przybierając nazwisko Powers.

— Mam polskie korzenie i jestem z tego niezwykle dumna. W naszym domu zawsze pielęgnowano polskie tradycje i jadano polskie potrawy — zapewniała aktorka w 2015 r. na spotkaniu zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP w Chicago.

Stefanie Powers [1970] Hopkinson, Mirrorpix / Getty Images
Stefanie Powers [1970]

W szkole średniej w Hollywood była cheerleaderką, a jej koleżanką z klasy była Nancy Sinatra. W wieku 16 lat podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Pictures. Młodziutka Powers swoją przygodę z ekranem rozpoczęła od udziału w filmie telewizyjnym sci-fi "Teraz to jutro" (1958), a na dużym ekranie zadebiutowała w komedii "Tammy, powiedz mi prawdę" (1961). Wkrótce potem wystąpiła u boku wielkiego Johna Wayne'a w "McLintock!" (1963), a następnie w remake'u "Dyliżansu" (1966) z Bingiem Crosbym i Vanem Heflinem. Wieszczono jej wielką karierę w kinie, którą przerwał czas kryzysu związany z dynamicznym rozwojem telewizji.

Powers musiała przystosować się do nowej sytuacji. Poradziła sobie świetnie, choć okazało się to dla niej poniekąd przekleństwem. Od tej pory związana będzie niemal wyłącznie z telewizją — zagra m.in. w serialu "Dziewczyna z U.N.C.L.E.", jednak największą popularność przyniesie jej seria "Hart to Hart".

Stefanie Powers [1967] Silver Screen Collection / Getty Images
Stefanie Powers [1967]

W produkcji NBC Stefanie Powers i Robert Wagner zagrali małżeństwo Jennifer i Jonathana Hartów. Oboje w słusznej sprawie dorabiają na boku jako detektywi-amatorzy. Serial cieszył się olbrzymią popularnością — doczekał się pięciu sezonów, 110 odcinków i ośmiu filmów telewizyjnych. Za rolę Jennifer Hart aktorka była dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy i pięciokrotnie do Złotego Globu.

— Postać Jennifer Hart to postać będąca perłą w koronie mojej aktorskiej kariery — mówiła.

W pamięci widzów zapisała się także jako zmysłowa Dottie w filmie "Ucieczka na Atenę" (1979), gdzie wystąpili też Roger Moore, Telly Savalas czy David Niven.

William Holden i Stephanie Powers [1975] Pictorial Parade/Archive Photos / Getty Images
William Holden i Stephanie Powers [1975]

Była dwukrotnie zamężna: z Garym Lockwoodem i Patrickiem de la Chenaisem. Jednak miłością jej życia był bożyszczem kobiet William Holden, zdobywca Oscara, znany m.in. z klasyków: "Stalag 17", "Bulwar Zachodzącego Słońca", "Dzika Banda" czy "Sieć".

Przez większość dorosłego życia aktor zmagał się jednak z alkoholizmem. Tylko u jej boku potrafił nie pić miesiącami.

W autobiografii Stefanie Powers opowiedziała o swojej relacji z Holdenem. — Byłam zła, bo górą było kłamstwo. To, co wypisują o Billu, może stać się prawdą obiegową. Na jej podstawie ludzie będą sobie wyobrażać jego życie — mówiła o medialnych doniesieniach na temat ich relacji. Dlatego powstała książka: — Chciałam pokazać prawdę o naszym związku i o tym, jakim człowiekiem był William. Chciałabym ukazać go w niezafałszowanym świetle. Nie, nie w blasku bijącym od wypolerowanej rycerskiej zbroi, lecz w świetle prawdy o tym nietuzinkowym człowieku — pisała.

— Pomimo różnicy wieku dzieliliśmy wiele tych samych zainteresowań — mówiła kilka lat temu gwiazda "Hart to Hart" na antenie Fox News. — Byliśmy bratnimi duszami — przyznała.

— W ciągu sześciu z dziewięciu lat, które spędziliśmy razem, był trzeźwy. To był bardzo znaczący czas dla nas obojga — wspominała.

Stefanie Powers i William Holden [1977] Ron Galella/Ron Galella Collection / Getty Images
Stefanie Powers i William Holden [1977]

Trwający blisko dekadę związek zakończył się tragedią. Holden, starszy od Powers o ćwierć wieku, zmarł w 1981 r. na skutek wykrwawienia. Kompletnie pijany, poślizgnął się na dywanie i uderzył głową o róg stołu. Ciało odnaleziono po czterech dniach. Miał 63 lata.

— Miał mieszkanie, do którego przychodził i pił — opowiadała Powers. "Kręciłam film na Hawajach. W piątek wróciliśmy z planu, a on nie odpowiadał na moje telefony".

Pod wpływem Holdena Powers zaangażowała się w działania na rzecz natury. Już po śmierci partnera, założyła w Kenii fundację jego imienia. William Holden Wildlife Foundation stara się wspierać inicjatywy podjęte jeszcze przez aktora i prowadzi warsztaty na temat ochrony środowiska naturalnego dla tysięcy uczniów. — Chciałam nauczyć się wszystkiego, czego on chciał nauczyć mnie — tłumaczy aktorka.

W 2008 r. u palącej przez całe życie Stefanie Powers rozpoznano raka płuc. Lekarze zainterweniowali na czas i wycięli część jej prawego płuca. Dzięki temu wciąż może walczyć o przyrodę, którą tak bardzo pokochała.