• "Back to Black. Historia Amy Winehouse" w reż. Sam Taylor-Johnson w kinach
  • Główną rolę zagrała Marisa Abela ("Branża"), a partnerują jej m.in. Jack O'Connell, Eddie Marsan, Juliet Cowan i Lesley Manville
  • Przed obejrzeniem filmu warto przeczytać o najważniejszych rzeczach związanych z jego produkcją
Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy fabularny film o Amy Winehouse

"Back to Black. Historia Amy Winehouse" to pierwszy film fabularny, którego bohaterką jest Amy Winehouse. Wcześniej powstały dwa dokumenty, w tym słynny "Amy", nagrodzony w 2016 r. Oscarem w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Pomysł na hołd nie wziął się znikąd

Pomysł, by nakręcić biopic (film biograficzny) o Amy wyszedł od brytyjskiej producentki filmowej Alison Owen, chcącej uhonorować niezwykły dorobek muzyczny Winehouse.

Miałam poczucie, że dołączyła do grona kobiet pamiętanych bardziej ze względu na przedwczesną śmierć niż talent

– tłumaczy, dodając, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w przypadku Amy.

Należy uznać ją za jedną z najbardziej inspirujących artystek XXI wieku

Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" Kino Świat
Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Reżyserka od Lennona

To właśnie Alison Owen zawdzięczamy, że reżyserką została Sam Taylor-Johnson, twórczyni wspaniałego filmu "John Lennon. Chłopak znikąd" (2009), opowieści o nastoletnich latach wielkiego muzyka, jak i słynnego "Pięćdziesiąt twarzy Greya". – Była moim pierwszym wyborem – zaznacza, wskazując, że Sam doskonale rozumie epokę, w której żyła Amy.

– Zależało mi, by nakręcić film z perspektywy Amy, jej oczami – zaznacza Taylor-Johnson.

Jedynym miejscem, w którym można było znaleźć jej prawdę, były teksty i muzyka. Zdecydowałam się opowiedzieć jej historię jej własnymi słowami, na podstawie piosenek, które napisała i w które wlała swoją duszę. Śpiewała o miłości, o wielkim bólu i rozczarowaniu, które przeżywała. Wszystko przepełnione było głębokimi emocjami, często też brutalnie ostrym humorem.

Od kołyski aż po grób? Nie w scenariuszu

Sam Taylor-Johnson, przygotowując się do nakręcenia filmu o Amy Winehouse, ponownie nawiązała współpracę ze scenarzystą filmu "John Lennon. Chłopak znikąd" Mattem Greenhalghem. Raz, że wiedziała, jaki ma on potencjał, a dwa – nie chciała, by film stał się typową biografią. Miał w dużej mierze opierać się na muzyce Amy i jej związku z Blake’iem Fielder-Civilem.

– To nie jest historia od kołyski aż po grób – wyjaśnia reżyserka, tłumacząc, ze "Back to Black" powstał z inspiracji identycznie zatytułowanym albumem. – Moim zdaniem jest to historia miłosna i to z niej narodził się album.

Od początku Taylor-Johnson chciała opowiedzieć historię Amy z jej punktu widzenia, dlatego produkcja przedstawia bardziej empatyczne i zarazem bezstronne spojrzenie na drogę artystki do sławy niż to, jakie opowiadały tabloidy. – Moim zamiarem było, by widz poczuł się tak, jakby razem z Amy przeżywał jej podróż – mówi Taylor-Johnson, przyznając, że wiązało się z tym spore wyzwanie.

Pokazanie Amy w pozytywny sposób, jednocześnie odzwierciedlając jej życie i podróż, to duża odpowiedzialność

Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" fot. Dean Rogers / Kino Świat
Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Casting prawdę ci powie, czyli żaden konkurs sobowtórów

Główną rolę zagrała wschodząca gwiazda kina Marisa Abela ("Branża", "Barbie", "Szpieg, którego nie było"), a na ekranie partnerowali jej m.in. zdobywca nagrody BAFTA Jack O'Connell w roli Blake’a Fieldera-Civila, Eddie Marsan jako Mitch Winehouse, ojciec Amy, i Juliet Cowan jako Janis Winehouse, jej matka. Wazną rolę do zagrania miała nominowana do Złotego Globu i Oscara Lesley Manville, która wcieliła się w babcię piosenkarki, Cynthię.

Znalezienie aktorki, która wcieli się w tak wielką i zarazem oryginalną osobowość, do tego w wieku od 17 do 27 lat, stanowiło nie lada wyzwanie. Taylor-Johnson odkryła Marisę Abelę, która podobnie jak Amy pochodzi z północnego Londynu, za sprawą programu BBC "Industry". Od razu czuła, że znalazła wielki skarb i niezwykły talent. Nina Gold, zajmująca się castingami, na jeden dzień przesłuchań zredukowała liczbę kandydatek do ośmiu.

Marisa jako jedyna nie przyszła przebrana za Amy, ale też jako jedyna, kiedy tylko spojrzała w kamerę, momentalnie się nią stała. Znalazła w swojej duszy coś, co naprawdę odzwierciedlało to, kim była Amy

– wspomina Taylor-Johnson. – Nie chcieliśmy sobowtóra czy kogoś, kto będzie imitował Amy – dodaje Owen. – Chcieliśmy kogoś, kto mógłby wczuć się w tę rolę.

Co ciekawe, sama Marisa Abela na początku nie miała ochoty ubiegać się tę rolę. – Wiedziałam, że to wymaga to wielkiego szacunku, troski i miłości, ale także ciężkiej pracy – wspomina aktorka, której przepracowanie tego w sobie zajęło dwa tygodnie. Przed castingiem przeprowadziła też ogromny research na temat Amy, by móc całkowicie wtopić się w jej świat.

Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" fot. Dean Rogers / Kino Świat
Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Twój glos brzmi znajomo, czyli Marisa Abela sama śpiewa wszystkie piosenki

W "Back to Black. Historii Amy Winehouse" wszystkie utwory Amy wykonuje sama Marisa Abela. Co więcej, aktorka wcześniej nigdy zawodowo nie śpiewała. Zdaniem Sam Taylor-Johnson odkrycie tak dużego talentu, jak Marisa zdarza się niezwykle rzadko. – W chwili, kiedy na pierwszym przesłuchaniu spojrzała prosto w obiektyw kamery, wiedziałam, że jest idealną aktorką do roli Amy. Włożyła w to niezwykle ogromną pracę, dbając o każdy szczegół, codziennie trenując godzinami, aby móc śpiewać przez cały film. Ona nie wciela się w Amy, ona ją uosabia.

Ostatnim etapem castingu Abeli było sprawdzenie jej głosu. Jak sama przyznaje, nigdy nie próbowała śpiewać w czyimkolwiek stylu, a co dopiero Amy, która miała tak specyficzny i autentyczny głos. Dlatego brała potem lekcje śpiewu codziennie przez cztery miesiące, po dwie i pół godziny dziennie, codziennie przez cztery miesiące – współpracowała z trenerką śpiewu Anne-Marie Speed i trenerką ruchu Sarah Green, do tego nauczyła się grać na gitarze. Ściśle współpracowała także z producentem muzycznym Gilesem Martinem, aby odtworzyć styl śpiewania Amy. – Miała niezastąpiony głos, ale Marisa była w stanie pokazać jej piosenki oraz emocje i uczucia z tamtego momentu – tłumaczy Martin. Abela wspomina:

Nie sądzę, by ktokolwiek z nas na samym początku był w stu procentach pewien, w jakim stopniu będziemy używać mojego głosu… Było dla mnie jednak bardzo ważne, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, by wcielić się w tę rolę.

Marisa Abela i Eddie Marsan w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" fot. Dean Rogers / Kino Świat
Marisa Abela i Eddie Marsan w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Nie tylko Amy, czyli film tętniący muzyką

W filmie słyszymy wiele przebojów Amy zaśpiewanych przez Abelę i nagranych na nowo z oryginalnym zespołem artystki w kultowym Abbey Road Studios, w tym z basistą Dalem Davisem i wokalistą wspierającym, Ade Omotayo, którzy zatrudnieni zostali też jako konsultanci muzyczni. Wszystko dlatego, że fabuła opowiedziana została przy użyciu kluczowych utworów Winehouse, co miało podkreślić ważne momenty w jej historii. Odtworzono także jeden do jednego kilka występów Amy na żywo, w tym jeden z występów w Glastonbury w 2008 roku, a także występ na rozdaniu nagród Grammy w 2008 roku, kiedy zdobyła pięć statuetek.

Z ekranu dobiegają także dźwięki innych szlagierów, w tym "Ghost Town" The Specials, "Straight" Theloniousa Monka, "Leader Of The Pack" i "Dressed In Black" The Shangri-Las, "I Love You More Than You’ll Ever Know" Donny Hathaway i "Don't Look Back into the Sun" The Libertines.

Klimatyczną i kunsztowną muzykę ilustracyjną do filmu napisali duet Nick Cave i Warren Ellis, którzy stworzyli także na potrzebę napisów końcowych wzruszającą premierową piosenkę "Song For Amy".

Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" fot. Dean Rogers / Kino Świat
Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Jack O’Connell podczas przygotowań do roli spotkał się z prawdziwym Blake’iem

Skoro w filmie patrzymy na zdarzenia z życia Amy jej oczami, trudno by zabrakło w nich Blake’a Fieldera-Civila, męża Amy w latach 2007-2009, a przede wszystkim pełnej napięć i bólu miłości, jaka oboje połączyła. – Został już tylko Blake z tej dwójki, dlatego było dla mnie ważne, aby usiąść z nim i go uspokoić. Po rozmowie czułem, że mam z tym gościem wiele wspólnego – przyznaje grający go Jack O’Connell.

Twórcom zależało na znalezieniu aktora, który miałby w sobie pozytywne cechy, jakie widziała w nim Amy. Alison Owen:

W mediach Blake przypominał raczej ćpuna, klasycznego bad-boya w złym tego słowa znaczeniu. Amy postrzegała go jako złego chłopca w dobrym znaczeniu, kogoś w stylu Jamesa Deana, przy tym czarującego.

Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" fot. Dean Rogers / Kino Świat
Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Esencja prawdziwego Londynu

"Back to Black. Historia Amy Winehouse" to oczywiście film o wielkiej artystce, ale też o miejscu, w którym żyła. Londyn jest tu wszędzie – jego charakterystyczny klimat, jego esencja, muzyka… Zwłaszcza północna dzielnica Camden. Jako lokalizacje wykorzystano puby Good Mixer, Dublin Castle, Jeffrey’s Place i Camden Square. – Pobyt w Camden był niezwykle istotny i stanowił ogromną część życia i tożsamości Amy – zwraca uwagę Taylor-Johnson, podkreślając, że nie było mowy o tym, by zdjęcia mogły powstać gdziekolwiek indziej. – Camden ma własną konsystencję i zapach, można to poczuć w scenach, które tam kręciliśmy – dodaje Alison Owen. – Myślę, że to pomogło także aktorom, dzięki czemu zagrali jeszcze lepiej.

Chcieliśmy pokazać świat Camden w taki sposób, w jaki turysta go nie doświadcza: nad kanałami, pod mostami, w pubach, w spokojniejszych miejscach, o których niewiele osób wie

– mówi autorka zdjęć Polly Morgan. – Camden było piękne i brudne, nadal istnieje i myślę, że to odzwierciedlało to, w co wierzyła Amy – dodaje Giles Martin.

Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse" Kino Świat
Marisa Abela w filmie "Back to Black. Historia Amy Winehouse"

Kobiety u steru

"Back to Black. Historia Amy Winehouse" to film, za którego kluczowe elementy odpowiadają kobiety, nie tylko Alison Owen, Sam Taylor-Johnson i Marisa Abela. Autorką zdjęć była Polly Morgan, scenografką Sarah Greenwood, a scenografką – Katie Spencer. Kostiumy zaprojektowała PC Williams, a za fryzury i makijaż opowiadała Peta Dunstall. Drugą producentką została Debra Hayward.

"Back to Black. Historia Amy Winehouse" w kinach. To historia, której powtórzyć się nie da, ale z wielu powodów chce się do niej wracać.

***

Materiał został opublikowany w wyniku objęcia przez Onet patronatu nad premierą filmu "Back to Black. Historia Amy Winehouse"