Co czytają Polacy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo okazuje się, że coraz częściej wybieramy inne pozycje niż te łatwo dostępne. Wciąż najbardziej cenimy książki, których lektura sprawia nam przyjemność, ale chętniej je kupujemy, a nie tylko wypożyczamy z bibliotek. To bardzo dobre wieści, bo ceny książek nie są najniższe. Z danych opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że nie tylko chętnie kupujemy książki dla siebie, ale i lubimy wręczać je w prezencie.

Co czytają Polacy? Głównie książki jednego gatunku

Numerem jeden w zestawieniu najczęściej wybieranych książek wciąż są kryminały. "Literatura sensacyjno-kryminalna stanowi najważniejszy wybór lekturowy dla polskich czytelników książek" - informuje Biblioteka Narodowa. Po kryminały sięgają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chociaż to panie są częstszymi czytelniczkami. Z polskich autorów największym powodzeniem cieszy się Remigiusz Mróz, ale wciąż cenimy też tytuły Katarzyny Bondy, Harlana Cobena czy Agathy Christie.

Co ciekawe, wciąż rośnie liczba osób zainteresowanych literaturą faktu. Po reportaże, biografie czy książki opisujące najważniejsze wydarzenia XX wieku chętniej sięgają mężczyźni niż kobiety. Łączna liczba czytelników non-fiction wyniosła 17 procent.

Powieści wciąż na topie

Kobiety chętnie sięgają również po powieści i romanse. Beletrystyka może sprawiać sporo przyjemności, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że po trudach codziennych obowiązków chętnie zatapiamy się w lekturze przenoszącej nas do innego świata.

"Co trzecia czytelniczka zadeklarowała lekturę co najmniej jednej powieści obyczajowo-romansowej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających realizację badania. Były to kobiety ze wszystkich pokoleń, mieszkające w różnych typach miejscowości" - poinformowała Biblioteka Narodowa.

Czytaj również: Jakub Żulczyk: "Przytulam moje przemijanie" [WYWIAD]

Co czytają Polacy? Olgę Tokarczuk, Jakuba Żulczyka

Po literaturę piękną sięga tylko 12 procent czytelników. Najczęściej są to osoby starsze, po 60. roku życia. Czytają książki Olgi Tokarczuk, Jakuba Żulczyka, George'a Orwella. Niechętnie sięgamy po książki wydane przed 1918 rokiem.

"Niewiele najnowszej literatury lub tłumaczonej prozy pisarzy wydanej w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat znalazło się w wyborach czytelniczych. Były to bardzo nieliczne wskazania: "Lata" noblistki z 2022 roku Annie Ernaux; "Coraz mniej światła" Nino Haratischwili" - poinformowała Biblioteka Narodowa.