Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to najważniejsza nagroda w świecie non-fiction. Co roku jury wskazuje dziesięć najlepszych książek, z których później wyłanianych jest pięciu finalistów. W tym roku w finale zabrakło tytułów uważanych za pewniaki: "Chłopek" Joanny Kuciel-Frydryszak i "Nameryki" Martina Caparrósa.

Decyzja jury była dla czytelników sporym zaskoczeniem, zwłaszcza w kontekście "Chłopek", które cieszą się ogromną popularnością czytelników. Nakład książki wyniósł 325 tysięcy egzemplarzy, autorka otrzymała nagrodę Bestsellery Empiku w kategorii literatura faktu. Decyzją jury "Chłopki" nie znalazły się wśród pięciu najlepszych książek reporterskich.

Finał Nagrody Kapuścińskiego bez "Chłopek"

"Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak wywołały ferment na rynku czytelniczym. Już dawno żadna książka tak mocno nie dotknęła czytelniczek i nie wywołała tak żywych reakcji. W bibliotekach publicznych listy chętnych do przeczytania tytułu obowiązują na wiele miesięcy do przodu, książka wędruje z rąk do rąk, jest polecana w kręgach znajomych, przekazywana mamom, ciociom i babciom. Autorka przyznała, że nie spodziewała się tak dużej popularności i nie sądziła, że reportaż może wywołać tak silne reakcje. A jednak wywołał. Dlaczego?

Z czego wynika popularność "Chłopek"?

"Chłopki" poruszyły temat tabu. Jesteśmy społeczeństwem o korzeniach chłopskich, większość z nas ma rodziny na wsi. W małych społeczeństwach nikt nigdy nie rozmawiał o przeszłości, nie poszukiwał swojej tożsamości i nie zastanawiał się nad losem kobiet wiejskich. Pewne rzeczy były przyjęte od dawna, przekazywane z pokolenia na pokolenie jako rzecz oczywista.

Babki uprzedzały nasze mamy, że "kobieta nigdy nie ma łatwo", uczyły pracy ponad siły, harowania na roli, poświęcania się i spełniania potrzeb wszystkich członków rodziny. Kobieta nie odpoczywała. Nie zastanawiała się nad sobą. Nie buntowała się, bo patriarchalny system był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie sądziła, że jej potrzeby są ważne, że ona sama jest ważna. Że jej życie może wyglądać inaczej.

Pokolenie lat 50. i 60., które masowo emigrowało do miast w poszukiwaniu nowego życia, odcięło się od swojej tożsamości. Kobiety zatrudniały się w fabrykach, zakładały rodziny w miastach i sądziły, że złapały pana Boga za nogi - bo dostawały mieszkania komunalne, w których z kranu płynęła ciepła woda, a z kaloryferów przyjemne ciepło. Nie trzeba było rozpalać w piecu, nosić węgla, gotować na kuchni z fajerkami. Było ciasno, ale własno, a dla kobiet migrujących ze wsi nawet najmniejsza klitka była spełnieniem marzeń.

Na wsiach wielodzietne rodziny tłoczyły się w jednej lub dwóch izbach, rodzeństwo dzieliło ze sobą łóżka lub spało na siennikach, o prywatności nie mogło być mowy. Nie było też szansy na cokolwiek innego poza wypełnianiem swoich obowiązków na roli i w domu. W mieście po pracy kobiety były wolne. Mogły spacerować po ulicach i oglądać wystawy sklepowe, iść na basen czy do kina. To był niezwykły awans społeczny, dar z nieba, który zrewolucjonizował życie kobiet.

Czytaj również: Los rozstrzygnięty już w kołysce. Joanna Kuciel-Frydryszak: część kobiet uważa, że problemu nie ma [WYWIAD]

Czytamy "Chłopki", bo szukamy odpowiedzi

To były nasze babki, mamy lub ciocie. Kobiety, które zmieniły swoje życie, a które nie opowiadały o swojej przeszłości. Kolejki do bibliotek nie powinny budzić zdziwienia - w "Chłopkach" szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości swoich rodzin. W historiach kobiet rozpoznajemy wątki z życia naszych babek i prababek, szukamy okruchów, które pozwolą nam posklejać swoją tożsamość.

W ciągu ostatniego stulecia życie kobiet zmieniło się diametralnie. Dziś nie jesteśmy wtłoczone w żadne schematy, możemy samodzielnie decydować o swoim życiu: kształcić się, edukować, rozwijać, mieć dzieci lub ich nie mieć, żyć w małżeństwie lub w związku partnerskim. Mamy wybór. Tego wyboru nie miały nasze babcie, dźwigały swoje krzyże, nie skarżąc się i nie opowiadając o tym. To właśnie ich losów szukamy w książce Joanny Kuciel-Frydryszak, a w trakcie lektury szeroko otwieramy oczy, powtarzając sobie: "to jest o mojej rodzinie".

Jury jednak nie nominowało "Chłopek" do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Decyzja ta była dużym zaskoczeniem dla czytelników.

Wśród pięciu najlepszych reporterskich książek roku znalazły się:

  1. Marta Abramowicz, Irlandia wstaje z kolan, Wydawnictwo Krytyki Politycznej;
  2. Ersin Karabulut, Kroniki ze Stambułu, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics;
  3. Michał Książek, Atlas dziur i szczelin, Wydawnictwo Znak Literanova;
  4. Fernanda Melchor, To nie jest Miami, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage;
  5. Bartosz Żurawiecki, Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce, Wydawnictwo Czarne.

Najlepszą książkę roku poznamy 25 maja, na gali Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.