• Książka "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać" Jonny'ego Danielsa i redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka miała swoją premierę 27 marca
  • "Zapisana na 400 stronach rozmowa biegnie najpierw wzdłuż nie do końca poznanej polsko-żydowskiej osi, przeplatającej się z dramatem Shoah" — pisze w swojej recenzji prof. Arkadiusz Stempin
  • "Niejeden Polak ze zdumienia przetrze oczy, kiedy przeczyta, dlaczego o Polakach i Żydach warto jednak rozmawiać z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, choć tryska on tradycyjnym antysemityzmem" — czytamy
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Z rodziny Johna Danielsa z otchłani Holokaustu nie wyszedł nikt. To niejedyny powód, dlaczego akurat z nim redaktor Bartosz Węglarczyk przeprowadza długi wywiad. Jego ubodzy przodkowie wyemigrowali z Polski na Wyspy Brytyjskie. Żyli bardziej niż skromnie. Aż pradziadek przejął szefostwo niewielkiego związku koszernych piekarzy w Wielkiej Brytanii.

Od tamtej pory rodzina pięła się po szczeblach społecznego uznania. Dziadek jako wzięty taksówkarz londyński jeździł kultową taksówką. Dziś wnuk orbituje blisko rządowych kręgów w Izraelu, a podczas ośmioletnich rządów PiS utrzymywał z nim bliskie relacje. Rodzimi antysemici nad Wisłą Johnny’ego Danielsa nazywają "żydowskim królem". Już te okoliczności gwarantują wysoki walor poznawczy zapisanego na karatach książki dialogu. Tym bardziej że Bartosz Węglarczyk nie stroni od prowokacji. Wali prosto z mostu. Dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków? — tak brzmi pierwsze z pytań.

Zapisana na 400 stronach rozmowa biegnie najpierw wzdłuż nie do końca poznanej polsko-żydowskiej osi, przeplatającej się z dramatem Shoah. Wprawdzie nad Wisłą i w Izraelu od tamtej pory dorasta już czwarte pokolenie, to okoliczność, że Shoah rozegrał się na ziemiach polskich, nadal pokutuje morzem uproszczeń i stereotypów. Ot choćby tym, przypisującym wyjątkową odpowiedzialność Polaków za los Żydów. W oderwaniu od innej oczywistości, że to rządy innych krajów kolaborowały z Hitlerem. "Nasłuchałem się o Polakach, że tylko czekali na wyprowadzenie się Żydów, aby dostać się do ich domów i wykraść wszystko, co się dało", wyznaje izraelski rozmówca. Ale w jaki sposób tę odciążającą Polaków perspektywę można połączyć z historią mordu żydowskiego w Jedwabnem? A przecież zbiorowych podpaleń lokalnej żydowskiej społeczności jak w Jedwabnem po czerwcu 1941 r., czyli kiedy Niemcy rzucili się do gardła Rosji Stalina, zdarzyło się na wschodzie Polski więcej.

Szczerość wymiany myśli obdziera rozmowę z ostatnich szczątków politycznej poprawności. To dlatego pojawia się konstatacja, że izraelski premier może mówić o polskich kolaborantach z lat II wojny światowej, a polski premier w tej materii usta ma zamknięte. Ale już kiedy izraelski polityki na resentymentach antypolskich, rodem z tych samych lat II wojny światowej, próbuje zbić polityczny kapitał, należy mu się przeciwstawić. I to tym bardziej że każdy rząd polski w ochronie pamięci o Holocauście odgrywa rolę wiodącego na świecie strażnika. Co z kolei niewystarczająco doceniają sami Żydzi, pointuje Daniels.

"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach..." Wyd. Czerwone i Czarne / Onet
"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach..."

Tableau omawianych zagadnień nie omija kwestii samego języka, w którym prowadzi się narrację o Holocauście. Co ilustruje tylko delikatność omawianej materii. Niejednego natomiast zdziwi konstatacja o słabościach kultur pamięci, praktykowanych obecnie w Polsce i Izraelu, choć nad Wisłę pielgrzymują liczne wycieczki wojskowych i młodzieży szkolnej z Izraela, a literatury żydowskiej u nas w kraju przybywa.

Ale kolei konia z rzędem temu z naszych rodaków, którego neuronowe połączenia automatycznie podpowiedziałyby, kim jest Franciszka Mann (Manheimer-Rosenberg). A przecież ta bohaterka żydowska i polska, tancerka warszawskich parkietów, porwała się w Auschwitz na czyn niebywały. I nim skończyła w komorze gazowej, położyła trupem kilku niemieckich wartowników.

Obydwaj rozmówcy jednocześnie uświadamiają, jak w 2024 r. obydwie nacje pomimo odmiennych doświadczeń po II wojnie światowej nadal odczuwają ten sam pień kulturowy, z którego wyrosły. Niejeden Polak ze zdumienia przetrze oczy, kiedy przeczyta, dlaczego o Polakach i Żydach warto jednak rozmawiać z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, choć tryska on tradycyjnym antysemityzmem. I to nie tylko dlatego, że wyżsi urzędnicy amerykańskiej ambasady z kontrowersyjnym duchownym spotykają się co dwa tygodnie.

Na meandrach sprzężonej ze sobą historii Polaków i Żydów nie wyczerpuje się rozmowa. Dochodzi ona do samego jądra każdej głębokiej wymiany myśli. Wtedy, kiedy ta odwołuje się do sfery wartości. "Czy sądzisz, gdybym w tych czasach znalazł się w getcie razem z rodziną i umieralibyśmy z głodu, a ja mógłbym zostać żydowskim policjantem i dostawałbym z tego tytułu kromkę chleba więcej, i ta kromka mogłaby uratować moje dzieci, to czy mogę ci z całą pewnością powiedzieć, że nie przystąpiłbym do żydowskiej policji? Czy mogę ci powiedzieć, że nie zachowywałbym się niegodnie? I że władza nie uderzyłaby mi do głowy i nie zacząłbym krzywdzić innych"?, pyta Daniels swojego polskiego rozmówcę.

Z gardzieli niewiedzy bije źródło uprzedzeń i stereotypów. W oparciu o nie w kolejnych pokoleniach powstają kolejne. W tym kontekście wręcz anegdotycznie pobrzmiewa przywołany w rozmowie przez Danielsa incydent z udziałem rzeczonego dyrektora Radia Maryja:

Piętnaście lat temu byłem w Jerozolimie z grupą polskich duchownych. W sobotę jechaliśmy miastem i wjechaliśmy w jakąś uliczkę. Nie mam pojęcia, skąd wszyscy wiedzieli, że jesteśmy z Polski, ale zaczęli pluć, kląć, krzyczeć i rzucać w nas różnymi rzeczami, wykrzykując coś w naszą stronę. To było straszne. Dlaczego Żydzi tak bardzo nienawidzą Polaków? Mnie potraktowaliby jeszcze gorzej, wyjaśnia Daniels. Jazda w szabat ulicą w dzielnicy ortodoksyjnych Żydów to największy sakrileg, jaki tylko można sobie wyobrazić. "Gdybym ja to zrobił, toby mnie zlinczowali".

Wyjaśnia on dogłębnie współczesny kod kulturowy izraelskiego społeczeństwa. I dlaczego cywilny ślub pomimo postępującej w Izraelu sekularyzacji nie jest wiążący dla państwa, w przeciwieństwie do ceremonii ślubnej przeprowadzonej przed rabinem. I jak wytłumaczyć, że nawet ultrareligijne Izraelitki są w zgodzie ze swoją religią, jeśli decydują się na zapłodnienie in vitro, podczas gdy konsumpcja truskawek jako niekoszernego produktu spożywczego jest zabroniona. Tak jak zabrania się robienia tatuażu na ciele. A dlaczego obrączki ślubnej nie może upiększać najszlachetniejszy nawet diament? I co z legendarnym żydowskim IQ? Aż do ostatniej strony publikacji zdemaskowaniu podlegają stereotypy o Żydach, ocierające się o teorie spiskowe: O ich nadreprezentatywności w zawodach prawniczych, lekarskich, czy w nauce. O żydowskich rękach sterujących bankami na świecie. O braku lojalności wobec kraju, w którym mieszkają Żydzi, gdyż lojalni są wyłącznie wobec Izraela. O wyjątkowej skłonności Żydów do komunizmu, skoro Polacy ukuli pojęcie "Żydokomuny". O rachityczności izraelskiego futbolu. I o prawdziwej przyczynie noszenia jarmułki, maskującej, rzecz jasna, wyrastające z męskiej głowy rogi.

Kto jednak — obdarzony prokuratorską podejrzliwością — nie chciałby uwierzyć w proponowane wyjaśnienia i demaskowane na kartkach publikacji stereotypy o Żydach, ten na własną rękę może zweryfikować je w Izraelu i przekonać się, że w pejzażu tamtejszych miast, liczba mieszkańców z dużymi, haczykowatymi nosami nie przewyższa liczby antropologicznie podobnych osobników na naszej rodzimej ziemi. Choć jasnowłosych Żydów z blond włosami będzie mniej niż jasnowłosych Polaków.

Rozmowę kończą najbardziej aktualne refleksje wokół toczącej się wojny Izraela z Hamasem. "Wiele osób w Europie oskarża Izrael o zbrodnie wojenne i ludobójstwo. Co byś im powiedział", dopytuje się Bartosz Węglarczyk. I słyszy w odpowiedzi: "Powiedziałbym, żeby przyjechali i sami się przekonali. Cała ta histeria jest absolutnie żałosna. Wyobraźmy sobie, że podczas II wojny światowej Amerykanie i Brytyjczycy nie naciskają zbyt mocno na Niemców, żeby nie zrobić im zbyt dużej krzywdy… My dzisiaj w Izraelu walczymy ze współczesnymi nazistami. Zrozum też, że to nie jest zemsta, bo gdyby Hamas uwolnił zakładników i odłożył broń, wojna by się skończyła". Czy ta perspektywa przekona choćby warszawskie studentki ASP, które ze względu na postępowanie armii izraelskiej w strefie Gazy odmawiają udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Singera? I odżegnuje się od jakiegokolwiek antysemityzmu?

Johnny Daniels, Bartosz Węglarczyk, Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać, wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2024