"Poniżej przedstawiamy fragment książki Karoliny Wasielewskiej "Polka gola! O kobietach w futbolu", która ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej.

*

Grzegorz Skrzeczek, trener damskiej oraz męskiej reprezentacji w ampfutbolu i protetyk w jednej osobie, zdradza, że Anna Omielan to nie było pierwsze podejście do stworzenia zespołu złożonego wyłącznie z kobiet. Na zgrupowaniach męskiej kadry pierwsze dziewczyny pojawiły się już w 2015 r. Radziły sobie nie najgorzej, ale zawsze było ich jedna, dwie i szybko się wykruszały. Przewijała się przez te zgrupowania choćby bramkarka Anna Płodzik, dziś w reprezentacji kobiecej, wtedy zawodniczka Lamparta Warszawa. Bo kluby ampfutbolowe już wtedy istniały – właśnie od r. 2015 funkcjonuje w naszym kraju ampfutbolowa Ekstraklasa – ale żaden nie miał drużyny kobiecej: piłkarki grały na jednym boisku z piłkarzami.

Zmiany zaczęły się w 2021 r.

W Krakowie odbywały się mistrzostwa Europy, a nasi grali z Rosją o trzecie miejsce (tytuł wywalczony cztery lata wcześniej obronili Turcy). Skrzeczek, wówczas trener tylko męskiej kadry, poznał przed tym meczem jednego z amerykańskich działaczy ampfutbolowych, który zapytał go, czy zna dziewczyny chętne do grania. Na pustym boisku swoje umiejętności zaprezentowały mu koleżanka Skrzeczka z pracy i Monika Kukla, dziś również w reprezentacji kobiecej, wtedy zawodniczka Warty Poznań i wolontariuszka na tym turnieju.

– Po mistrzostwach ja chciałem zrobić sobie wolne od piłki, ale zadzwonił do mnie Łukasz Matusik [dziś koordynator sekcji kobiecej w związku Amp Futbol Polska, wtedy jego działacz – przyp. autorki] i zapytał:

To co, jedziemy z tym tematem?

Chodziło o stworzenie drużyny dziewczyn. Okazało się, że po spotkaniu z tamtym Amerykaninem dostaliśmy zielone światło od PZPN-u – opowiada trener.

Skrzeczek przyznaje, że futbolowym feministą nie był. Nie wierzył, że mecze w kobiecym wykonaniu mogą być atrakcyjne dla widzów. Zaczął obdzwaniać swoje klientki mimo wątpliwości, czy coś z tego wyjdzie. Tak samo wcześniej kompletował męską drużynę: szukał zawodników w odpowiednim wieku, niekoniecznie ze sportowym doświadczeniem. Zdanie co do kobiecej piłki zmienił po pierwszym zgrupowaniu ampfutbolistek.

– Jak one mi zaimponowały swoim zaangażowaniem! To są dziewczyny z różną historią. Niektóre pokonały nowotwory. Niektóre są pracującymi mamami, a mimo to znajdują czas na treningi. Wielu młodym facetom bez zobowiązań nie zawsze chce się przyjść na trening! No i większość naszych piłkarek dawniej uprawiała sport co najwyżej amatorsko. Zawodniczka, u której widzę największe postępy z treningu na trening, była wcześniej, jak sama mówi, typowym kanapowcem. Odkąd zaczęła z nami trenować, zrzuciła chyba piętnaście kilogramów. Ostatnio pojechała na wakacje do Wenecji, wzięła ze sobą kule i codziennie chodziła z nimi biegać! Nawet w naszej męskiej drużynie, również bardzo zaangażowanej, nie ma zawodników, którzy tak intensywnie trenują na urlopach. Ten duch walki, jak podkreśla Skrzeczek, bierze się stąd, że najlepiej w życiu smakuje coś, co utraciliśmy, a potem odzyskaliśmy. Jako protetyk miał klientów, którzy po wypadkach czy chorobach, w wyniku których stracili kończyny, zamknęli się w sobie i prawie nie ruszali z domów. To on ich przekonał, że owszem, jedne drzwi się zamknęły, ale otworzyło się dziesięcioro innych.

– Kiedy oni zaczynają ćwiczyć z protezami, słyszę od nich: "Grzesiek, ja to bym tak chciał wejść na Giewont".

No i gość, który jeszcze pół roku wcześniej był przekonany, że nic fajnego go już w życiu nie spotka, wkrótce nie tylko mówi o wędrówce na Giewont, ale rzeczywiście staje na jego szczycie. Na tej samej zasadzie udało mi się namówić tak wiele zawodniczek i zawodników do gry w piłkę.

Pomysł Polskiego Związku Amp Futbolu, by powołać zespół kobiecy, doceniła UEFA. Zaledwie rok później damska reprezentacja została wyróżniona złotą, czyli najcenniejszą, nagrodą europejskiej federacji w kategorii "najlepsza inicjatywa dla niepełnosprawnych". Wtedy o Ani i jej koleżankach zrobiło się głośno i zaczęły one pojawiać się w mediach. Z czasem pojawili się duzi sponsorzy: Orlen i Energa.

Udało się stworzyć dla ampfutbolistek i ampfutbolistów solidne zaplecze: mają fizjoterapeutów, dietetyków, kamizelki do pomiaru parametrów organizmu w czasie wysiłku i wysokie ubezpieczenie, które pozwala im leczyć urazy bez kolejek. Zgrupowania dziewczyn odbywają się zwykle w Warszawie, gdzie trenują na stadionie Hutnika, lub w Krakowie, gdzie mają do dyspozycji obiekt Prądniczanki. W wakacje wyjeżdżają gdzieś dalej, żeby trochę się pokazać i promować swoją dyscyplinę – ostatniego lata były w Szczyrku. Co do pieniędzy, reprezentant czy reprezentantka może liczyć na tysiąc złotych miesięcznie, więc niemal wszyscy w polskim ampfutbolu dodatkowo pracują (może, jak podejrzewa Grzegorz Skrzeczek, poza Marcinem Oleksym, znanym jako autor najpiękniejszego gola 2022 r. według FIF-y). Jednak samo zaangażowanie nie wystarczy.

Skoro większość zawodniczek drużyny narodowej w ampfutbolu nie miała wcześniej żadnych doświadczeń z piłką, wszystkiego trzeba je było nauczyć od zera.

– Także pewności siebie – przyznaje ich trener. – Wiele z nich miało ogromne kompleksy, przywykły do tego, że mają być ciche, nie wychylać się.

Wiadomo, w Polsce w ogóle wychowuje się dziewczynki w ten sposób, a co dopiero te z niepełnosprawnościami.

Pamiętam, jak pytały mnie na tych pierwszych treningach, na których rozgrywały mecze między sobą: "Ale czy ja jej muszę zabrać tę piłkę?", bo nie chciały być niemiłe dla koleżanki. Odpowiadałem: "Wiem, że jesteście drużyną i w szatni trzymacie sztamę, ale tutaj ona jest twoją przeciwniczką. A to jest futbol i dla ciebie najważniejsza jest piłka". Pamiętam też ich pierwsze kontakty z mediami. Zawodniczka pytała mnie: "A ja muszę iść z nimi porozmawiać?", a ja jej na to: "Nie musisz, tylko już tam idziesz, bo nie ma czasu". Dziś to całkiem inne, zdecydowanie bardziej pewne siebie kobiety Skoro jednak futbol nie był pasją Omielan, dlaczego dziś oglądamy ją na boisku? Sport, jak podkreśla, towarzyszył jej od zawsze. Najpierw jako forma rehabilitacji. Ania pochodzi z miasteczka Suchowola położonego sześćdziesiąt kilometrów od Białegostoku. Miała dwa lata, gdy wpadła pod snopowiązałkę obsługiwaną przez jej wujka. W ten sposób straciła nogę. Z samego wypadku nie pamięta nic – jej pierwsze świadome wspomnienia dotyczą właśnie pływania. Tata przywoził ją do Białegostoku na basen, a ona bała się wejść do wody. Przez pierwsze miesiące była maskotką starszych dzieci na pływalni: nosiły ją i dotykały jej stópką powierzchni wody, ale Ania zmoczyć się dalej nie pozwalała. Któregoś razu do wody wszedł z nią tata i dopiero wtedy lęk minął, jak ręką odjął. A kiedy zaczęły się sukcesy, motywowało ją to, że jest wyjątkowa, że też może być w czymś dobra.

– Myślę, że chodziło o akceptację otoczenia – mówi. – Inne dzieci potrafiły szybko biegać, a ja umiałam świetnie pływać. Dzięki temu nie czułam się inna czy gorsza.

Anna Omielan to utytułowana pływaczka i sportsmenka Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
Anna Omielan to utytułowana pływaczka i sportsmenka

Anna Omielan, kiedy okazało się, że ma talent, zaczęła trenować w Podlaskim Stowarzyszeniu Sportowym Osób Niepełnosprawnych "START". Miała dziesięć lat, gdy pierwszy raz wzięła udział w zawodach. Zdobyła złoty i srebrny medal. Dwa lata później stwierdziła, że jeśli ma pływać profesjonalnie, musi trenować dwa razy dziennie, a więc przenieść się do internatu w Białymstoku. Rodzice powiedzieli "nie", ale ówczesny trener Ani postawił ich przed faktem dokonanym. Załatwił internat i wszystkie inne konieczne sprawy. W połowie pierwszej klasy gimnazjum, w lutym 2005 r., Ania zaczęła samodzielne życie.

– Jak ja na początku żałowałam! Tylko ambicja i duma nie pozwalały mi zadzwonić do rodziców i powiedzieć, żeby po mnie przyjechali. Wstawała o czwartej trzydzieści, autobus na pływalnię miała piętnaście po piątej. Jechała przez całe miasto na szóstą na trening. O ósmej zaczynała lekcje w szkole, a o piętnastej trzydzieści znów pływała. Do internatu docierała około osiemnastej, odrabiała pracę domową i… musiała iść spać. Opłaciło się – w 2007 r. zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata juniorów w Tajpej. Ale…

– To był dla mnie trudny okres. Żadnych znajomości, rozrywek. Nie odnalazłam się w towarzystwie koleżanek i kolegów, bo dla mnie najważniejszy był sport, a oni gadali przede wszystkim o szkole i ocenach. Mnie wtedy do nauki szczególnie nie ciągnęło. Ta przepaść między nią i rówieśnikami jeszcze się pogłębiła, gdy w trzeciej klasie gimnazjum Ania zdobyła dziewiąte miejsce na igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie. Po prostu rozjechały im się priorytety. To nie oznacza, że nie było pokus. W gimnazjum, jak wspomina, rozpustą były dla niej zakupy. I nie chodzi o przepuszczanie majątku na ciuchy. – Pochodzę z raczej niezamożnej rodziny, moi rodzice są rolnikami. Kiedy już po iluś wygranych zawodach miałam na koncie kilka tysięcy złotych, powiedziałam mamie: "Chyba muszę sobie coś kupić". Pamiętam, że to był chyba szampon za dziesięć złotych, a ja czułam, że zrobiłam sobie taką luksusową przyjemność!

Z kolei w liceum Ania razem z siostrą często chodziła na dyskoteki, bo uwielbia tańczyć. Zdarzało się, że wracała do internatu o piątej nad ranem i z marszu jechała na trening. Na późniejszym etapie życia – niewykonalne. Pomagało jej to, że bawiła się przy butelce wody; nigdy nie ciągnęło jej do alkoholu. Swoją rozpędzoną karierę pływaczki musiała przerwać z kilku powodów. Trochę przyczyniła się do tego jej brawura.

Okładka książki Karoliny Wasielewskiej "Polka gola! O kobietach w futbolu" Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Okładka książki Karoliny Wasielewskiej "Polka gola! O kobietach w futbolu"

Na jednym z obozów chciała pokazać, jak robi salto do wody. Nieprawidłowo ustawiła się do skoku i wypadł jej dysk. Dokończyła zgrupowanie, a później pojechała nawet na mistrzostwa Europy, na których zdobyła drugie miejsce. Ale drętwiały jej ręce i nogi. Trener zdecydował, że powinna zrobić sobie pół r. przerwy. Był wrzesień, a w grudniu miały być mistrzostwa świata w Rio de Janeiro. Wyjazd ją kusił, ale zaufała trenerowi i postanowiła odpocząć. Po pół r. wróciła do pływania, a nawet pojechała na mistrzostwa świata i do tej pory żałuje, że nie na juniorskie. Bo jako siedemnastolatka miała prawo zdecydować, czy chce startować z rówieśnikami, czy z dorosłymi. Uznała, że to drugie będzie trudniejsze i ambitnie postawiła na zawody seniorów. Jak wspomina, "porobiła życiówki" i ukończyła rywalizację na szóstym miejscu, co nie było złym wynikiem. Ale na mistrzostwach juniorskich miałaby szansę na medal, a tym samym – na stypendium. Tylko że ona, jak to ona, chciała wziąć udział w zawodach o większej renomie, zmierzyć się z lepszymi od siebie. Ostatecznie jednak pożegnała się z pływaniem, kiedy jej trener – ten, który prowadził ją od samego początku kariery sportowej – zrezygnował z powodu problemów z sercem. Na jego miejsce przyszedł inny i Ania jeszcze przez jakiś czas pozostała w klubie, ale czuła, że to już nie to samo. Gdy o tym mówi, sięga po chusteczkę i ociera łzy.

*