• Jako pisarz zadebiutował w 1963 r., mając 49 lat, ale poezję i opowiadania pisał już wcześniej. Zamiłowanie do literatury wyniósł z domu rodzinnego
  • Bohumil Hrabal był wielkim miłośnikiem piwa, często przesiadywał w praskich knajpkach. Jak sam mówił, zaproszenie na piwo uratowało go przed wywózką do obozu koncentracyjnego
  • Jego opowiadanie "Pociągi pod specjalnym nadzorem" zostało zekranizowane w 1966 r. Dwa lata później film otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny
  • Ceniony w latach 60. przez czytelników i... władze komunistyczne. Po 1968 r. otrzymał oficjalny zakaz publikowania swojej twórczości
  • Bohumil Hrabal zginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas pobytu w jednym z praskich szpitali. Miał 82 lata
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Nic nie zapowiadało, że urodzony w 1914 r. Bohumil Hrabal, syn niezamężnej Marie Kilianovej, będzie pisarzem jeszcze za życia uważanym za jednego z najlepszych czeskich literatów i następcą Jaroslava Haska, autora "Przygód dobrego wojaka Szwejka".

Próbował aktorstwa, pracował w hucie i na kolei. Skończył jako pisarz

Urodził się 28 marca 1914 r. w Brnie. Wychowywał się w rodzinie, którą w dzisiejszych czasach nazwalibyśmy "patchworkową". Oprócz Marie zajmowali się nim zarówno dziadkowie oraz wuj ze strony matki, jak i ojczym Frantisek Hrabal oraz jego brat, Pepin. Ten ostatni, weteran I wojny światowej miał wywrzeć tak wielki wpływ na przyszywanego bratanka, że ten po latach umieszczał wzorowaną na nim postać w każdej książce. Natomiast po Frantisku, zarządcy browaru (tam chłopak po raz pierwszy spróbował piwa, mając zaledwie kilka lat), młody Bohumil odziedziczył proletariackie wartości.

Młody Hrabal próbował swoich sił w aktorstwie, idąc w ślady matki, ale bez większych sukcesów. Gdy pewnego razu wystąpił w roli Don Juana, obecna za kulisami Marie miała mu nawet powiedzieć, że "lepiej było mi cię nie rodzić".

Bohumil Hrabal (1979) SOUREK Jiri / PAP
Bohumil Hrabal (1979)

Bohumil, bardziej niż w teatrze, odnajdywał się w towarzystwie rozmiłowanych w książkach wujów, którzy podsuwali mu kolejne lektury i toczyli z nim wielogodzinne dyskusje na temat przeczytanych już pozycji. Duży wpływ mieli na niego tacy pisarze jak Guillaume Appolinaire, Isaak Babel i Anton Czechow, a także filozofowie Schopenhauer, Nietzsche i Kant. Aby czytać ich dzieła w oryginale, Hrabal nauczył się nawet języka niemieckiego.

Z popularnego pisarza stał się twórcą zakazanym przez władze

Zanim całkowicie poświęcił się pisaniu, studiował filozofię, literaturę i prawo. Ukończył studia na Uniwersytecie Karola w Pradze z tytułem doktora nauk prawnych, ale nigdy nie pracował jako prawnik. Zatrudnienie znajdował w handlu, w składzie makulatury, sprzedając ubezpieczenia i jako dyżurny ruchu na kolei. To tam zbierał doświadczenie, by po latach napisać jedno z najbardziej znanych swoich dzieł, wydane w 1965 r. opowiadanie "Pociągi pod specjalnym nadzorem".

Praca w hucie, w czasach gdy rządzący Czechosłowacją komuniści wypowiedzieli wojnę intelektualistom, była natomiast inspiracją do stworzenia "Perełki na dnie" jego debiutanckiej powieści, która ukazała się w 1963 r., gdy Hrabal dobiegał już pięćdziesiątki. Gdyby nie przejęcie władzy przez komunistów, pisarz zadebiutowałby znacznie wcześniej, ale upaństwowienie drukarni wstrzymało wydanie jego twórczości.

Bohumil Hrabal i pracująca z nim tłumaczka Susanna Roth w domu pisarza w Kersku (1988) Hans Kaulertz / SZ-Photo / Forum / FORUM
Bohumil Hrabal i pracująca z nim tłumaczka Susanna Roth w domu pisarza w Kersku (1988)

W latach 60. Bohumil Hrabal był już najpopularniejszym pisarzem w Czechosłowacji, był też dobrze znany za granicą. Nie umknęło to uwadze władz, które chciały wymusić na nim deklarację poparcia, na co pisarz się nie zgadzał. Niestety od podpisania takiej "lojalki" uzależniona była zgoda na publikowanie i drukowanie. Do końca życia trzymał się z dala od polityki i publicznego życia w środowisku literatów. Sam uważał się za przedstawiciela pokolenia beatników, inspirację czerpiąc od Williama S. Burroughsa i Allana Ginsberga.

Po 1968 r., gdy wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do kraju, Hrabal otrzymał całkowity zakaz publikacji. Zszedł do podziemia, wydając swoją najbardziej znaną powieść "Zbyt głośna samotność" w obiegu nieoficjalnym. Kolejne jego książki ukazywały się za granicą, głównie w Kanadzie, gdzie swoje własne wydawnictwo założył jeden z przyjaciół pisarza. Nakręcony w 1969 r. film "Skowronki na uwięzi" miał premierę dopiero w 1990 r. po upadku komunizmu, w tym samym roku zdobywając nagrodę Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Najbardziej kochał koty i... złotego tygrysa

Swoje życie dzielił między Pragę oraz znajdującą się niedaleko jego rodzinnego Nymburka wioskę Kersko, gdzie kupił domek letniskowy. Czas spędzał tam z żoną Eliską oraz licznym stadem kotów, o których mówił zawsze, że dał im więcej, niż niejednej kobiecie. Eliska podobnie jak stryj Pepin była często obecna w jego dziełach. Koty pojawiły się natomiast w zbiorze nowel "Życie bez smokingu".

Gdy pisarz wracał do Pragi, sporo czasu spędzał w tamtejszych piwiarniach. Szczególnie umiłował sobie lokal "U Zlateho Tygra" na Starym Mieście, odwiedzany też przez innego literata i prezydenta Czech, Vaclava Havla.

Bohumil Hrabal z dwoma muzykami w pubie w Kersku (19) Hans Kaulertz / SZ-Photo / Forum / FORUM
Bohumil Hrabal z dwoma muzykami w pubie w Kersku (19)

Alkohol, w szczególności piwo, był zarazem ważnym i problematycznym elementem w życiu Hrabala. Według jednej z wojennych opowieści pisarza uniknął on łapanki i wywózki do obozu koncentracyjnego, bo... przyjął zaproszenie na piwo. Przez resztę życia miał wyrzuty sumienia, że nie podzielił wtedy tragicznego losu kolegów ze studiów, którzy zostali rozstrzelani lub trafili do KL Sachsenhausen. Ciężkie przeżycia okresu II wojny światowej oraz rządy komunistów w Czechosłowacji były zresztą częstym tłem historycznym w jego powieściach, chociaż nie raz pisał o nich z charakterystycznym dla siebie dystansem i przymrużeniem oka.

Pięć pięter w dół

W drugiej połowie lat 90. zaczął mocno podupadać na zdrowiu. Mocno przyczyniły się do tego papierosy oraz alkohol, od którego Hrabal był uzależniony. Śmierć żony kilka lat wcześniej oraz odejścia kolejnych bliskich przyjaciół wpędzają go w depresję. Ostatnie dwa lata życia pisarz spędził na różnych oddziałach szpitalnych. W jednym ze szpitali zginął.

Nie jest do końca jasne, co dokładnie stało się 3 lutego 1997 r. w pokoju Bohumila Hrabala na oddziale ortopedycznym szpitala na praskiej Bulovce. Podobno pisarz karmił gołębie przez otwarte okno, wychylił się zbyt mocno i spadł pięć pięter w dół, ginąc na miejscu. Ci, którzy znali go osobiście lub znali jego twórczość, podejrzewali, że 82-letni wtedy Hrabal odebrał sobie życie. Na krótko przed śmiercią pisał o samobójstwie w swoich pamiętnikach i listach, gdy czuł się wyjątkowo osamotniony. Pisał też o samobójstwach w swoich książkach, w tym (w wydanym w 1989 r. opowiadaniu "Zaczarowany flet") o skoku z piątego piętra... "Ileż to razy chciałem wyskoczyć z piątego piętra, z tego mojego mieszkania, gdzie ból mi sprawia każdy pokój".

Bohumil Hrabal spoczął w rodzinnym grobowcu w Hradistku, w rodzinnych stronach, obok swojej żony, matki i ojczyma, przyrodniego brata oraz stryja Pepina.