Mikołaj Grynberg to fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów "Dużo kobiet" (2009), "Auschwitz – co ja tu robię?" (2010) oraz "Ocaleni z XX wieku" (2012). Wydał zbiór rozmów "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) czy tom opowiadań "Rejwach" (2016).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mikołaj Grynberg walczył o życie. Mocny apel pisarza

Grynberg od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX w. Jego najnowsza książka — "Jezus umarł w Polsce" — była nominowana w plebiscycie Onetu O!Lśnienia 2024. "Za rozmowy ukazujące z różnych perspektyw to, co dzieje się na polsko-białoruskim pograniczu" — brzmiało uzasadnienie.

Teraz Grynberg opisuje swoją walkę o życie. "Duszności, ból zamostkowy, drętwienie rąk i przyspieszony oddech. Przyjechali pogotowiem do hotelowego pokoju i powiedzieli, że to stres albo refluks. Kazali przestać się trząść, drżącemu człowiekowi nie da się zrobić EKG. Próbowali, ale im nie szło. Podali zastrzyk. Uśpili. Była pierwsza w nocy" — czytamy w jego mediach społecznościowych.

"Rano było gorzej. W samochód i 200 kilometrów do domu. SOR, zawał, koronarografia, stenty, reanimacja, kardiologia. Wielka ulga. Wielka złość, bo gdyby wszystko wcześniej, zniszczenia byłyby mniejsze. Ratownikom, którzy kazali mi się w hotelowym pokoju uspokoić i oddychać »do torby«, nie dziękuje. Zabraliście mi kawał zdrowia. Lekarkom i lekarzom z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ulicy Szaserów dziękuję. Uratowaliście mi życie. NIE DAWAJCIE SIĘ USYPIAĆ, SZUKAJCIE POMOCY" — czytamy we wpisie Grynberga.

Mikołaj Grynberg: nie wszyscy chcą tego słuchać

— Nie wszyscy chcą tego słuchać, bo wolą słuchać o tych, którzy nas "bronią i strzegą granic Polski". A tego, co po przecinku, już nie chcą słuchać. A po przecinku jest, że tam umierają ludzie. A umierają, bo tylko tak da się dziś wykonać zadania, jakie otrzymali — mówił w rozmowie z Amelią Sarnowską na łamach Onetu Mikołaj Grynberg.

Jego książka "Jezus umarł w Polsce" to zapis 20 rozmów, które z różnych perspektyw rzucają światło na to, co działo się na polsko-białoruskim pograniczu. Autor rozmawiał nie tylko z aktywistami i aktywistkami, którzy z własnej woli chodzą wciąż do lasów, by nieść pomoc. Czytelnik znajdzie tu także rozmowy z przedstawicielami służb, w tym Straży Granicznej.