Producentem krążka jest Andrew Watt, który doskonale wie, jak tchnąć nową energię w klasykę rocka. Wcześniej udało mu to się już z Rolling Stones, Iggym Popem czy Ozzym Ozbournem. Teraz ten sam zabieg testuje z panami z Pearl Jam i trzeba przyznać, że facet zna się na rzeczy. Słuchając "Dark Matter" ma się wrażenie, że muzyk wyciągnął z kapeli wszystko, co najlepsze. Albo, chociaż to, co jeszcze doskonałe w nich zostało po tylu latach na scenie.

Najnowszy krążek jest połączeniem fenomenalnych eksperymentalnych dźwięków, intrygującej agresji oraz dojrzałej wrażliwości. Tak naprawdę mamy tutaj wszystko, co sprawiło, że Pearl Jam od ponad trzech dekad jest dominantą na scenie, która nadal potrafi ruszyć w świetnie przyjętą trasę koncertową. A umówmy się to już osiągnięcie, którego niektórzy młodsi artyści, mogliby im zazdrościć.

Charakterystyczny growl Veddera w "Scared of Fear" czy "React, Respond" to po prostu miód na uszy. Do tego szczypta elektryzujących riffów McCready'ego i pulsująca perkusja Camerona. Czego chcieć więcej? I takie wisienki właśnie dostajemy na start. Mamy ochotę od razu dać się ponieść pozostałym kawałkom.

Przesłuchując najnowsze dzieło chłopaków, nie sposób nie zatrzymać się na dłuższą chwilę przy "Waiting for Stevie". Piosenka, która powstała podczas prac nad solowym albumem Veddera, kiedy czekał na Steviego Wondera, to crème de la crème muzyki, która po prostu musi wybrzmieć na żywo. Potęga dźwięków będzie niemalże mistycznym przeżyciem, kiedy instrumenty odbiją się od ścian hal koncertowych. Wyobraźcie sobie tylko tę absolutnie fenomenalną solówkę gitarową zagraną przed szeroką publicznością.

Pearl Jam mat. prasowe
Pearl Jam

"Dark Matter" to cudowne przypomnienie, że panowie, chociaż należą już do starszego pokolenia grunge'u, to nadal mają w sobie więcej mocy, niż ich młodsi koledzy. Krążek zyskuje z każdym kolejnym przesłuchaniem. Nie nudzi się, a po ostatnich dźwiękach "Setting Sun" czujesz po prostu niedosyt i chcesz przeżyć tę niezwykłą przygodę jeszcze raz.

To płyta, która w fenomenalny sposób przypomina, że w świecie, gdzie liczą się jedynie single oraz muzyka z TikToka, potrzebujemy jeszcze długogrających dzieł, które są całością od początku do końca. Bo można zarzucić panom z Pearl Jam, że pewnie nie jest to ich powrót do szczytowej formy, ale oni z nikim nie próbują się już ścigać. Swoje już na scenie osiągnęli i to jest w tym wszystkim piękne. Docenią ci, którzy mają docenić.