• W Nowym Teatrze w Warszawie można oglądać jedną z najbardziej oczekiwanych premier teatralnych roku — spektakl "Elizabeth Costello" w reżyserii cenionego na całym świecie Krzysztofa Warlikowskiego
  • Do jego stałych aktorów, którymi od lat są m.in.: Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra czy Magdalena Cielecka, dołączyła Ewelina Pankowska
  • Gwiazda serialu "Kontrola", który stał się międzynarodowym fenomenem, wieloma rolami w Nowym Teatrze udowodniła, że jest aktorskim objawieniem
  • W rozmowie z Onetem mówi o trudnych doświadczeniach castingowych, pracy w TVP, oraz przerwaniu współpracy z cenionym reżyserem. — Oczywiście wiedziałam, co robię — podkreśla
  • Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Spotykamy się w Nowym Teatrze w Warszawie. Trwają próby do spektaklu "Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Dawid Dudko: Pierwszą osobą, którą spotkaliśmy dziś w teatrze, była Magdalena Cielecka. Chyba nie będzie przesadą, gdy powiem, że to od niej wszystko się zaczęło.

Ewelina Pankowska*: Ani trochę. W moim teatralnym debiucie – spektaklu "Ewelina płacze" Anny Karasińskiej – gram dziewczynę zastępującą Magdalenę Cielecką, która nie miała czasu wziąć udziału w tym eksperymentalnym projekcie. Ewelina, którą gram, stara się jak najlepiej "stać się" Cielecką. Magda pojawiła się gościnnie w kilku pokazach naszego spektaklu, wyszła zamiast mnie do oklasków na Open’erze czy w Krakowie na festiwalu Boska Komedia. Tym samym pociągnęliśmy ten sceniczny absurd jeszcze dalej!

Ten zachwycający "sceniczny absurd", mówimy wszak o teatralnym fenomenie.

To prawda, taki debiut dodaje skrzydeł.

Słowo "zastępstwo" jest stałym towarzyszem twojej drogi zawodowej, aktorki do zadań kryzysowych.

Zażegnywanie kryzysów stało się moją specjalnością i wielką frajdą. Zastępstwo robisz w ekspresowym trybie, to naprawdę uczy dyscypliny i gotowości. Jedno – za chorą Jaśminę Polak w "Mieszkaniu na Uranie" Michała Borczucha – wydarzyło się właściwie kilka godzin przed zaplanowanym spektaklem.

Słyszę tę ekscytację w twoim głosie. A przecież wraz z zastępstwami przychodzą porównania.

Ja myślę o tym inaczej: dzięki mnie ten spektakl mógł się odbyć, nie musieliśmy odprawiać publiczności z kwitkiem. Tak rozumiem pracę zespołową.

Ewelina Pankowska i Dawid Dudko w Nowym Teatrze podczas wywiadu dla Onetu Onet
Ewelina Pankowska i Dawid Dudko w Nowym Teatrze podczas wywiadu dla Onetu

Dziś z zastępowaną przez ciebie niegdyś Magdaleną Cielecką gracie razem w nowym przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego.

Historia zatoczyła piękne koło.

Wśród aktorek i aktorów Warlikowskiego, oprócz wspomnianej Magdaleny Cieleckiej, są m.in.: Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Magdalena Popławska, Ewa Dałkowska, Mariusz Bonaszewski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska… Nobilitujący, ale chyba też paraliżujący zestaw?

Myślę, że najgorsze, co mogłabym w takiej sytuacji zrobić, to umniejszać sobie i wychwalać innych. To nie byłoby dobre ani dla spektaklu, ani dla mnie samej. Na pewno pomogły mi też wcześniejsze gościnne występy w przedstawieniach Krzysztofa, we "Francuzach" i "Wyjeżdżamy"… Rzeczywiście, sporo tych moich zastępstw.

Tak jak dużo wyzwań wydaje mi się nieść za sobą praca z gwiazdami. Przede wszystkim takie, by nie dać się zdominować.

Mam wielki szacunek do osób, z którymi pracuję, ale traktuję ich jak ludzi, a nie niedoścignione gwiazdy. Czuję też od nich duże wsparcie.

Również ze strony reżysera?

Mam wielkie szczęście pracować ze światowej sławy mistrzem. Krzysztof jest wrażliwy, niezwykle czujny na ludzi. Pewnie dlatego tak rzadko zaprasza kogoś nowego do swojego świata, wraca do pracy z tymi samymi osobami, tak jak powraca do poruszanych wcześniej tematów i postaci. Tytułowa bohaterka naszego spektaklu zaczerpnięta z książek Johna Maxwella Coetzee’ego jest tego świetnym przykładem.

Ewelina Pankowska (nadesłane przez rozmówczynię) Monika Matejuk / mat. prasowe
Ewelina Pankowska (nadesłane przez rozmówczynię)

Elizabeth Costello stwarza autorowi możliwość schowania się za nią. Chyba doskonale rozumiesz to pragnienie jako aktorka.

To właśnie zlewanie się tego, co tworzymy, z naszym życiem, najbardziej fascynuje mnie w tej historii. Ten rodzaj zagadki tworzenia, której przyglądamy się na rozmaite sposoby, prowokuje pytania o złożoność iluzji sztuki. Od razu powiem, że trudno streścić moje zadania aktorskie w tym spektaklu, bo jest ich dużo, choć najczęściej niewielkich, mam kilka oblicz…

Znów demonicznych?

Masz na myśli to, że stałam się również naczelną demoniczną dziewczynką?

W świetnej "Fobii" Markusa Öhrna udało ci się jednocześnie mnie przestraszyć i rozśmieszyć.

Coś jest na rzeczy z tą moją sceniczną demonicznością, bo dostrzega ją we mnie kolejny reżyser. Pewnie przyczyną jest chęć przełamania mojej dziecięcej urody. Może też rzeczywistość daje mi okazję do spotkania się z tą częścią mnie, którą zbyt mocno wypierałam — jako dziewczynka byłam zdecydowania zbyt grzeczna. Teraz moje wewnętrzne dziecko może sobie poużywać.

Za cenę braku życiowej stabilizacji? Twój zawód chyba jej nie sprzyja.

Masz rację, ale mam też inny – jestem dyplomowaną psycholożką. Poza tym pracuję jako nauczycielka jogi. To wszystko się ze sobą wiąże. Dzięki aktorstwu idę na całość, ryzykuję, odkrywam drzemiące w ludziach tajemnice. Na co dzień wybieram za to spokój i bezpieczeństwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skoro Magda Cielecka została już nieoficjalną patronką tego wywiadu, to pozwolę sobie przywołać jej słowa. "Poznałam niewdzięczne oblicze tego zawodu" – mówiła w naszej zeszłorocznej rozmowie. Ty doświadczyłaś kryzysu?

Myślę, że bardzo niewiele aktorek i aktorów go nie doświadczyło. Już na początku prawie się poddałam. Trzy razy próbowałam dostać się do szkoły teatralnej. Przechodziłam dalej, ale byli lepsi. Za trzecim razem powiedziałam sobie: jeśli się nie uda, odpuszczam. Ostatecznie znalazłam swoje nazwisko na tej wymarzonej liście, ale skłamałabym, mówiąc, że wyróżniałam się na studiach. Wielokrotnie słyszałam "nie". Ten zawód ma swoje duże koszty.

Jakie?

Niepewność, poddawanie się ciągłej ocenie… Gdy kolejny raz ktoś uznaje to, co zrobiłaś, za słabe, trudno w końcu nie pomyśleć tak o sobie samej. Nauczyłam się budować poczucie własnej wartości, bardziej ufając sobie niż temu, czy ktoś mi akurat powie, że jestem fajna.

To się cały czas przydaje?

Jak widzisz po mojej częstotliwości pojawiania się na ekranie – nie jestem królową filmów i seriali.

Mówi to aktorka, która zagrała główną rolę w serialu notującym miliony wyświetleń na całym świecie (nominowana do O!Lśnień Onetu "Kontrola" Nataszy Parzymies). Nie jesteś zapraszana na castingi?

Jeden sukces nie zawsze przyciąga kolejne. Chodzę na castingi, ale nic z nich nie wynika. Cały czas słyszę "nie", a często nawet to "nie" nie pada, bo zazwyczaj, gdy nie chcą cię po castingu, to nikt nigdy do ciebie nie dzwoni. Nieraz zastanawiałam się, czy dotrwam do końca miesiąca, czy wystarczy mi pieniędzy na życie. Na szczęście dziś mam stałą pracę, rozmawiamy w teatrze, którego czuję się częścią, w którym jest mi dobrze, który traktuję jak drugi dom.

Od wielu aktorek i aktorów twojego pokolenia słyszałem, że jednym z największych wyzwań ostatnich lat było pogodzenie ideałów z chęcią pozostania w zawodzie. Najlepszy przykład to praca w skompromitowanej w ciągu ostatnich ośmiu lat TVP.

Pracowałam w TVP, jeszcze przed "Kontrolą" i dołączeniem do zespołu Nowego Teatru. Zagrałam w "Koronie królów" i nie żałuję. Oczywiście wiedziałam, co robię, miałam świadomość, że ta produkcja nie cieszy się dobrą opinią i może dobrze byłoby wybrać coś lepszego niż serial codzienny. Tylko ja nie miałam z czego wybierać, a spośród seriali codziennych "Korona królów" ma najwięcej do zaoferowania. Tak, to było dobre doświadczenie.

Nikt nie powiedział: "Ewelina, nie powinnaś tego robić"?

Chyba nikt nie powiedział mi tego wprost, ale na pewno wiele osób tak pomyślało. Zbyt łatwo dajemy sobie prawo do moralnych, często krzywdzących ocen. Rzeczywistość, na całe szczęście, nie jest czarno-biała.

A co jest ostatecznym kryterium nieprzyjęcia roli?

Gdybym dostała propozycję udziału w produkcji, której przekaz uważałabym za szkodliwy, nie wzięłabym w niej udziału. Zresztą myślę, że jest zasadnicza różnica między zaangażowanym teatrem a sztuką powielającą nagłówki z gazet. Ta druga nigdy mnie nie interesowała.

Zrezygnowałaś z jakiejś propozycji?

Przerwałam kiedyś pracę z reżyserem, którego dokonania uwielbiałam. Jego system pracy był dla mnie nie do przyjęcia.

O kogo chodzi?

Nie chciałabym podawać jego nazwiska, myślę, że w tym momencie niczego to nie zmieni, zwłaszcza że on już dziś nie pracuje w kinie i teatrze.

"Elizabeth Costello" Siedem wykładów i pięć bajek z morałem", reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie: plakat spektaklu Nowy Teatr w Warszawie
"Elizabeth Costello" Siedem wykładów i pięć bajek z morałem", reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie: plakat spektaklu

Lubisz rankingi?

Z jednej strony rozumiem, że ludzie mają potrzebę porządkowania rzeczywistości, nawigowania również w świecie kultury. Z drugiej mam problem z hierarchizowaniem sztuki, która przecież wymyka się obiektywnym kryteriom i na tym polega jej urok. Co innego, gdy chodzi o odkurzacze, zawsze sprawdzam, który ma najlepsze opinie.

Niektórzy podchodzą do tego jak do odkurzaczy, sprawdzają, by nie marnować czasu i pieniędzy.

Tylko że takie usługowe spojrzenie na sztukę wydaje mi się bardzo ryzykowne, ograniczające pole do eksperymentów, a przede wszystkim komercjalizujące rynek.

Pytam o rankingi, bo w moim zestawieniu aktorskich objawień zajmujesz wysokie miejsce.

Dziękuję, Dawid! To duże, bardzo miłe słowa. Ale czy nie masz poczucia, że te wszystkie nagrody, jak Oscary, są dość patriarchalnym modelem spojrzenia na sztukę, którą od razu wkłada się w ramy wyścigu? Jestem zwolenniczką wszelkiego rodzaju przeglądów, gdzie można odkryć coś niezwykłego, a niekoniecznie trzeba od razu nagradzać.

Ale przecież aktorki i aktorzy kochają nagrody. Chcesz mi powiedzieć, że Oscar nie jest twoim marzeniem?

Widzę to niedowierzanie w twoim spojrzeniu. Chcę grać, ale nie podchodzę do tego, jak do wyścigu z upragnioną metą. Myślę, że podczas biegu można przegapić wiele ważnych rzeczy. Bardziej interesuje mnie uważny trucht, gdzie ciągłe doskonalenie nie jest udowadnianiem czegoś światu, tylko budowaniem doświadczenia, poszerzaniem umiejętności.

Ewelina Pankowska w spektaklu "Przemiana", reż. Grzegorz Jaremko, Nowy Teatr w Warszawie Maurycy Stankiewicz / Nowy Teatr w Warszawie
Ewelina Pankowska w spektaklu "Przemiana", reż. Grzegorz Jaremko, Nowy Teatr w Warszawie

Wspominasz o samorozwoju, tymczasem w twoim wspaniałym monologu w "Przemianie" w reżyserii Grzegorza Jaremki dominuje zmęczenie, bezsilność. Mówisz za Franzem Kafką: "Dobrze jest być robakiem, bo torba nie spada ci z ramienia, jak biegniesz na autobus, bo nie musisz nigdy biec na autobus, bo na robaka nie krzyczy kasa samoobsługowa…".

Myślę, że te dwie perspektywy mogą się ze sobą łączyć, bo co innego chce od nas dzisiejszy świat, jeśli nie coraz szybszego biegu z obwinianiem samych siebie o zadyszkę? Może rozwój, ale w spowolnieniu, to jakiś wyraz sprzeciwu?

Zagranie na nosie kapitalizmowi?

Dokładnie. To, że przeraża cię świat, w którym żyjesz, nie oznacza, że to z tobą jest coś nie tak, ale że ten świat jest po prostu mało wspierający. Mam nadzieję, że ta powszechna komercjalizacja naszej rzeczywistości, to tylko jakiś etap, że przyjdzie lepsze.

***

*Ewelina Pankowska — urodziła się 6 października 1990 r. w Opocznie. W 2016 r. ukończyła wydział aktorski wrocławskiej PWST (dziś AST). Debiutowała głośnym spektaklem Anny Karasińskiej "Ewelina płacze" w TR Warszawa. Zagrała główną rolę w przebojowym serialu "Kontrola" Nataszy Parzymies, który kontynuowała stacja TVN. Od 2020 r. w zespole Nowego Teatru w Warszawie, gdzie współpracuje z takimi reżyserami jak: Jan Klata, Michał Borczuch, Grzegorz Jaremko czy Krzysztof Garbaczewski. 11 kwietnia 2024 r. premierę ma spektakl "Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z jej udziałem.