• Do księgarń właśnie trafiła "Pętla", thriller, jak mówi o niej autor
  • Centralnym tematem powieści jest wieloletnia przyjaźń pomiędzy głęboko wierzącym Piotrem a ateistą Mateuszem. Zostaje ona wystawiona na próbę podczas wyjazdu nad słynne łotewskie Jezioro Czarcie
  • – Uwielbiam wchodzić w umysły bohaterów, którzy po bliższym poznaniu okazują się inni, niż starają się pokazać, bo ciągnie się za nimi jakaś przeszłość, "odziedziczyli" nieswoje cechy i nawet o tym nie wiedzą – mówi pisarz

Onet: "Pętla" to kolejna książka w pana dorobku. Po trzech powieściach z przecięcia SF i fantasy oraz "Uznaniu", powieści psychologicznej, przyszła pora na thriller, może z domieszką powieści obyczajowej. Czy taka różnorodność gatunków to przejaw pana wielostronności, a może jednak niezdecydowania, jaka tematyka i formuła ciekawi pana bardziej?

W. & W. Gregory*: Faktycznie. Ktoś mógłby pomyśleć, że szukam swojego ulubionego gatunku. Pewnie jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. Zwyczajnie bawię się pisaniem. Nie mam ulubionego gatunku, nie odrzucam, wręcz z przyjemnością pochłaniam książki będące hybrydą kilku różnych. Tak też chciałbym pisać, czyli wybierać różne drogi i jeśli się da, łączyć je ze sobą.

Do tej pory napisałem siedem powieści: cztery tomy połączenia dystopii i fantasy, a i może bajki dla dorosłych pt. "Dwuświat" (czwarty tom ukaże się w grudniu), powieść psychologiczną, a może dramat społeczno-obyczajowy pt. "Uznanie", rzeczoną "Pętlę", czyli trochę thriller, trochę powieść psychologiczno-społeczną z domieszką powieści obyczajowej, a także kryminał (tytuł objęty jeszcze tajemnicą), a może antykryminał, który ukaże się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dzisiaj sądzę, że ta lista gatunków wyczerpuje moje zainteresowania, choć nie wykluczam niczego. Najważniejszy w moich historiach jest człowiek i jego natura. O nim chciałbym pisać, spojrzeć na niego z różnej perspektywy: psychologicznej, socjologicznej, filozoficznej. Podłożyć mu kłody pod nogi i zobaczyć, jak sobie poradzi. A jakiego użyję narzędzia, czy gdzie umiejscowię akcję, to już sprawa drugorzędna. Jedno mogę zagwarantować: żadna z moich książek nie jest i nie będzie nijaka. Jeśli ktoś jest otwarty, znajdzie w nich coś dla siebie.

W Pana książkach ważnym elementem są wątki społeczne, związane z relacjami międzyludzkimi. W "Uznaniu" kluczowym problemem była relacja ojca i nastoletniego syna. W "Pętli": wieloletnia przyjaźń pomiędzy głęboko wierzącym Piotrem a ateistą Mateuszem. Fascynują pana portrety psychologiczne i ich tworzenie?

O, tak. Uwielbiam wchodzić w umysły bohaterów, którzy po bliższym poznaniu okazują się inni, niż starają się pokazać, bo ciągnie się za nimi jakaś przeszłość, "odziedziczyli" nieswoje cechy i nawet o tym nie wiedzą. Wyciągnęli niewłaściwe wnioski z nauk, które otrzymali lub nie wyciągnęli wniosków wcale. Co ciekawe, są przekonani, że wszystko robią dobrze, a winny jest świat. Tacy jesteśmy jako gatunek. Ten temat mnie fascynuje, i choć przestałem się łudzić, że ludzi da się "naprawić", mam potrzebę pisania właśnie o tym. A nuż, jedna zbłąkana owieczka odnajdzie właściwą drogę.

Coroczna męska wyprawa Piotra i Mateusza oraz ich dwóch kolegów nad tajemnicze Jezioro Czarcie na Łotwie. Czertok, bo tak się je również nazywa, według legend jest siedliskiem zła, "okiem Diabła" – jakby w kontrze do swojego przypominającego serce kształtu. Czy udało się panu trafić nad to jezioro?

Wybierałem się w tamte strony, ale się nie poskładało. Kiedyś muszę to nadrobić. Dużo czytałem o tym miejscu. Tak naprawdę Czertok, mimo że jest ważnym miejscem dla fabuły, pod pewnymi względami stanowi zaledwie symbol. Jeśli nie wpadłbym na informację o tym jeziorze, prawdopodobnie zagrałoby inne miejsce. Ale skoro już do mnie trafiło, nie mogłem nie wykorzystać. Podobnie jak Dolina Pięknej Pani w Egerze, którą akurat znam dobrze, też jest symbolicznym miejscem. Dla wielu wydaje się idealne, ale naszemu bohaterowi zawsze będzie się kojarzyć z porażką. Lokacje, które odwiedza główny bohater – jedne tylko raz, inne wielokrotnie – mają dla niego kolosalne znaczenie. To punkty zwrotne, miejsca, od których odlicza czas, kojarzy z nimi pewne wydarzenia, bazy w drodze do celu. W drodze tam i z powrotem.

Przyjaźń Piotra i Mateusza zostaje wystawiona na wielką próbę. Pomiędzy nimi staje kobieta – ukochana Piotra, z którą Mateusz ma romans… Pisze Pan o nielojalności z perspektywy zdradzanego mężczyzny, co rzadko się zdarza. Skąd chęć ukazania tego doświadczenia z taką wnikliwością?

Nie chciałbym ujawniać zbyt wiele z fabuły, więc pozwolę sobie zaledwie na dygresję. Problem z Piotrem polega na tym, że broni zasad lub je łamie w zależności od okoliczności, czyli jego aktualnego interesu. Jemu wolno robić to, czego nie mogą robić inni i nie dotyczy to tylko zdrady. W relacjach z innymi bohater wykazuje się egoizmem i dotyczy to zarówno najbliższych mu kobiet, ale także kumpli czy przyjaciela.

"Pętla" okładka książki Materiały prasowe
"Pętla" okładka książki

Można powiedzieć, że ta powieść ma sporo wspólnego z "Uznaniem". Zarówno w tamtej książce, jak i w tej, bohater został w jakiś sposób zaprogramowany, by tak się zachowywać, by być takim człowiekiem, jakim jest. Być może to wina wychowania, domu rodzinnego, przekazanych z pokolenia na pokolenie wartości. Piotr nie akceptował pewnych cech u swojego ojca, a sam postępuje podobnie, a nawet gorzej. Czasem mylą mu się pojęcia: zdradzany czy zdradzający, złodziej czy okradziony, kłamca czy osoba prawdomówna. Czy to nie jest portret pewnych postaw, które znamy z własnych obserwacji? (uśmiech)

Piotr to trudna osoba, wręcz chwilami groźna – ma trochę kontrowersyjne poglądy, sporo buty w sobie, podnosi rękę na swoją partnerkę. Elokwentny filolog Mateusz wydaje się jego przeciwieństwem. Przeciwieństwa, także w przyjaźni, przyciągają się? Nawet te w kwestiach fundamentalnych – wiary i niewiary?

Kiedyś już ćwiczyłem ten temat. Otóż w serii "Dwuświat" pokazałem różnicę pomiędzy wiarą i niewiarą, nowoczesnością i tradycją, tyle że na całych społecznościach. W "Pętli" postanowiłem skupić się na jednostce. A czy przeciwieństwa się przyciągają? Moim zdaniem to zależy od wielu czynników i poziomu różnic. Pewnie przyciągają się osoby o różnych osobowościach. W przypadku światopoglądu, szczególnie na dłuższą metę, wydaje mi się to trudne, choć nie niemożliwe. Wyobrażam to sobie tak, że mimo iż przyjaźń z zasady oparta jest na szczerości, bywają tematy nieporuszalne, np. w tym wypadku wiara. Być może rozmowy pomiędzy tak skrajnie różnymi przyjaciółmi są w jakiś sposób ubogie, nie do końca szczere. I choć obydwie strony unikają konfrontacji, mają świadomość, że różnica związana ze światopoglądem może zniszczyć tę przyjaźń.

W przypadku Piotra i Mateusza mamy nieco inną sytuację. Poznali się, będąc już ukształtowanymi ludźmi. Jeden nieco udawał przed drugim, balansował na granicy prawdy i kłamstwa, żeby zyskać przyjaciela. Tak miał zbudowany kręgosłup moralny. Z wiekiem jego przekonania ugruntowały się w nim, dodając mu pewności, że dobrze postępuje. Niestety związek zbudowany na fałszu jest antytezą przyjaźni. I nie chodzi o wiarę w Boga i ateizm, dwie strony barykady, lecz właśnie o światopogląd na temat spraw fundamentalnych. I o tym jest ta opowieść. Fundament Piotra nie jest tak silny. Musi się posiłkować wiarą, by sobie pewne rzeczy wytłumaczyć, a jak mówi przysłowie: "co za dużo, to nie zdrowo." Taki kontrast i konflikt, właśnie na tle otwartości i zamknięcia na świat, wydaje mi się ciekawszy niż wiara kontra ateizm. Widząc, co się dzieje w naszym społeczeństwie, tak drastycznie spolaryzowanym, mam ochotę się odnieść. Postanowiłem, że zmierzę się z tym zagadnieniem. A przy okazji nieco zamieszam w diabelskim kotle (śmiech).

"To jezioro wywiera istotny wpływ na ludzi. Mają omamy, gubią się, w bliskim otoczeniu nie działają telefony, wiele osób się tam potopiło. Nie wolno do niego wchodzić, pływać w nim, a także za długo wpatrywać się w wodę. (…) Podobno ten zbiornik generuje negatywną energię. Jedna ze starszych opowieści głosi, że w trakcie bitwy diabeł zgubił tutaj swoje oko, przez co każdy grzesznik, który będzie chciał przepłynąć na drugi brzeg, utonie. A jeziorko jest małe, niecałe dwa hektary, siedemdziesiąt metrów w poprzek. Inna legenda głosi, że w jeziorze mieszka potwór, który wciąga pływaków pod wodę", pisze pan, a czytelnik już wie, że za rogiem czają się niebezpieczeństwo i tajemnica. Czy to natura, czy ludzie są bardziej skomplikowani? A może tkwią w nierozerwalnym duecie?

Świetne pytanie. Jak już wspomniałem, moim ulubionym tematem są ludzie i ich skomplikowana natura. Niby jesteśmy osobnymi bytami, indywidualnościami, a jednak zachowujemy się podobnie, według łatwych do przewidzenia, powtarzalnych schematów. I to jest właśnie fascynujące, że wiemy, co jest naszą bolączką jako gatunku, a mimo to nie potrafimy wyciągnąć wniosków, wynieść lekcji jako społeczeństwo. Sporo o tym pisałem w serii "Dwuświat", którą serdecznie polecam, również w formie audiobooków zjawiskowo przeczytanych przez Filipa Kosiora. A jeśli chodzi o naturę i człowieka, sądzę, że są ze sobą związani, i to w wielu płaszczyznach. Poruszając się w obszarze przywołanym w powyższym cytacie, wszelkie bajki, mity i religie tworzą przecież ludzie. Na ich bazie budują strach, posłuszeństwo, pod płaszczem bezpieczeństwa kanalizują myśli innych, zwalając winę na naturę, żywioły, Boga, odbierając wolność. Duet człowieka i natury objawia się też w tym bardziej prozaicznym wymiarze. To ludzie niszczą środowisko, rywalizują z przyrodą, kto szybciej pokona drugiego. Mimo że człowiek nie potrafi żyć bez natury. Oto paradoks.

"Pętla" ma duży potencjał filmowy. Czy pisząc książkę myślał pan o jej ekranizacji?

Dziękuję za tę ocenę. To dla mnie wielki komplement. Pisząc tę powieść, zastanawiałem się, jak czytelnicy będą sobie wyobrażać przebieg zdarzeń, czy nie pogubią się w zapętlonym świecie głównego bohatera. Potem zdałem sobie sprawę, że nie z takimi przypadkami przyszło się nam mierzyć. Jeśli historia opisana w książce wyzwala różne interpretacje, czasem naprawdę zaskakujące, okazuje się ewidentnym dowodem otwartości i wyobraźni czytelników. Moim celem było napisanie powieści, która nie dość, że będzie trzymać w napięciu, zaskakiwać, to w dodatku będzie umożliwiała pobudzenie wyobraźni, by w wielowymiarowości ciągów przyczynowo-skutkowych odnaleźć własną ścieżkę interpretacji.

Ktoś może pomyśleć, że ekranizacja może ograniczyć pole widzenia do jednego lub maksymalnie kilku rozwiązań, poprowadzi widza za rękę, ogołacając go z niektórych alternatywnych dróg. Dlaczego? Bo na tym polega kino. Ale to nie jest wada. To inne medium niż proza. Nie lepsze, nie gorsze. Równie piękne. Sam skończyłem scenariopisarstwo w szkole filmowej, uczyłem się od najlepszych, wierzę w dobre polskie kino i uwielbiam oglądać filmy, a od niedawna także dobre seriale. Bardzo chciałbym, żeby któraś z moich książek została zekranizowana. Nauczyłem się, że film to nie to samo co proza, że scenarzysta ma prawo usunąć pewne fragmenty, nawet całe wątki, niektóre tak zinterpretować, że całkowicie zmienią znaczenie. Nie warto z tego powodu obrażać się na twórców filmowych.

W. & W. Gregory Materiały prasowe
W. & W. Gregory

* W. & W. Gregory – Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, a także scenariopisarstwa w AMA Film School. Kiedyś Krakus, od kilku lat mieszkaniec Górnego Śląska. W swoich powieściach wykorzystuje wątki społeczne. Bawi się różnymi gatunkami literackimi. Autor siedmiu książek. Ostatnia z nich, "Pętla", ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Opener.